tetování a jiné zajímavosti

Jakékoli připomínky či nápady na zlepšení mi pište do návštěvní knihy nebo do zpráv, děkuji.

ZÁJEM O TETOVÁNÍ

Friendster

Praha - V Česku ani sedmnáct let po sametové revoluci, kdy padlo tabu spojené s tetováním, neklesá zájem o zkrášlení těla různými ornamenty. Právě naopak, provozovatelé tetovacích studií se musejí hodně ohánět, aby uspokojili rostoucí poptávku lidí, kteří si chtějí nějakou část těla ozdobit tetováním. Služby tetovacích salonů vyhledávají především ženy a za tetování, které bylo dlouho považováno za módu mladých, v poslední době utrácejí peníze i lidé pokročilejšího věku.

Tetovat se nechávají lidé všech věkových a sociálních skupin.

Lidé, kteří se rozhodnout ozdobit tělo tetováním, musejí počítat s investicí až několika tisíc korun. Nejlevnější malé ornamenty, po kterých touží hlavně dívky, přijdou zhruba na 500 korun. "První startovací tetování stojí v rozmezí od 1500 do 2000 korun. Když pak dělám větší motivy přes celá záda či trup, klienti platí za hodinu práce. Pak jsou ceny výrazně vyšší," upozornil tatér z Prahy. Podle olomouckého tatéra Koutného mají zákazníci zájem hlavně o menší či střední díla, za která zaplatí přibližně 2000 Kč.

Podle tatérů jsou v Česku velké cenové rozdíly tetovacích salonů, takže mnoho lidí neváhá kvůli levnějším tetovacím službám cestovat i do vzdálenějších měst. Česká tetovací studia často vyhledávají také klienti ze zahraničí, kde jsou ceny tetování mnohem vyšší. Například tatér z Českých Budějovic tvrdí, že ceny jeho českobudějovického studia jsou zhruba poloviční než v Praze a lákají zákazníky z celé republiky i Evropy. Podobné zkušenosti má i opavský tatér. "Do Opavy za mnou jezdí lidé z celé republiky, ale i z polského příhraničí a také z Rakouska či Německa," uvedl.

Velký vliv na to, jaké tetování je právě v módě, mají fotbalové hvězdy, umělci či sportovci. Například pražský salon Uzi na internetových stránkách prezentuje své portfolio VIP klientů, mezi kterými nechybí zpěvák Daniel Landa či fotbalisté Milan Baroš a Karel Poborský. Místa, kde lidé chtějí tetování nosit, se proto mění. "V módě je nyní tetování na vnitřní straně nohou a rukou, jako to nosí světové fotbalové hvězdy. Žádané je také tetování do vlasů. Zákazník si pak může vybrat, kdy bude jeho tetování vidět a kdy zůstane schované," .

Někteří lidé ale mají kuriózní požadavky. Například v plzeňském tetovacím salonu si jeden klient nechal vytetovat na celá záda červený nápis "Zahrádkáři Kersku". Do tetovacích studií občas zabrousí i lidé, kteří si chtějí nechat na tělo vytetovat hákový kříž či symboly německých jednotek SS. "Takové zakázky odmítáme, protože jsou v rozporu se zákonem".

Přesné statistiky o tom, kolik v Česku funguje tetovacích salonů, neexistují. Například na portálu www.seznam.cz je nyní v kategorii tetovací a piercingové salony umístěno 102 odkazů. Největší hustota těchto služeb je v Praze, která je na portálu zastoupena třemi desítkami odkazů na tetovací salony.

Módnímu tetování sice podléhá stále víc lidí, když se ale pak této ozdoby chtějí zbavit, musejí se připravit na značné výdaje, ale i případné zdravotní komplikace. Zájemci o tetování by podle lékařů měli dobře zvážit, než si ozdobu na kůži aplikují. I sebemenší nedodržení hygieny může způsobit zánět, kožní ekzém či žloutenku. Zahojení a následné odstranění tetování je mnohdy zdlouhavý a také nepříjemný proces.

 
Děkuji za návštěvu, snad se vám tu líbí (líbilo).